Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Головна / Біографії / Олександр Гаврош

Олександр Гаврош

Олександр Гаврош увірвався до дитячої літератури зі своїми героями, розбійником Пинтею та силачем Іваном Силою, як комета. Судіть самі: роман “Галуна-Лалуна або Іван Сила на острові щастя” отримав відзнаку “Вибір видавців” конкурсу “Коронація Слова” у 2010 році. А роман “Пригоди  славного розбійника Пинті” став лауреатом  рейтингу “Книжка року – 2008” у номінації “Дитяче свято. Твори для середнього і старшого шкільного віку”. Продовження історії про Івана Силу, “Галуна-Лалуна або Іван Сила на Острові Щастя”, стало не менш популярним та цікавим черговим твором для дітей.

Книги Олександра Гавроша цікаві для дітей і дорослих тим, що в основі сюжету лежать реальні події. Іван Фірцак походить із села Білки, що на Закарпатті. Був силовим атлетом празького “Герцферт-цирку”, з яким об’їздив півсвіту, якось йому навіть аплодувала королева Англії. Повернувшись додому, розважався часом утримуючи голіруч вантажний автомобіль, аби той не рушив із місця. Із дружиною-чешкою мав вісьмох дітей, тож на сторінках романів Олександра Гавроша Іван Фірцак на прізвисько “Сила” постає не просто казковим богатирем, але й люблячим татком пустотливої та добросердої малечі. Недарма одна з книжок має присвяту: “Татові, який ніколи нас не сварив”.

Інший герой  – розбійник-опришок Пинтя також  існував насправді. За словами автора, в одному з Закарпатських музеїв зберігся навіть указ про те, щоб упіймати Григорія Пинтю – між іншим, шляхтича за походженням. Півроку “вистежував” ватажка опришків у легендах, переказах і казках Олександр Гаврош перш, ніж сісти за написання нового роману. Будемо сподіватися, що наступна книга письменника подарує маленьким і великим читачам нового справжнього героя-українця, веселого, кмітливого, сильного.

А насамкінець слово автору (з інтерв’ю з Ірисею Ликович): «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» – багато в чому унікальна книжка. Вона привернула увагу багатьох до майже невідомого в Україні силача із закарпатського села Білки. Про нього згадали десятки видань – від «Комсомольської правди» та «Дзеркала тижня» до іршавської районки. Приємно, що мою книжку підтримав Василь Вірастюк. Як і реальний Іван Сила, він теж є найсильнішою людиною світу і теж родом із Карпат. А розділяє їх одне століття.

А щодо книги «Пригоди тричі славного розбійника Пинті», яка теж входить до серії „Українська сила”, то вона розповідає про наш історичний феномен – карпатське опришківство. Я не хочу ідеалізувати розбійництво, але чому Робін Гуд чи пірати Карибського моря стали кумирами мільйонів? Чому ми маємо популяризувати чужих розбійників, якщо маємо своїх? Кармелюк, Довбуш, Пинтя, Шугай – чудові персонажі для книжок, фільмів, коміксів, комп’ютерних ігор. Про опришківство написано десятки романів, поем, драм. Є навіть опера і балет про Довбуша. Але я ще не зустрічав дитячої книжки, хоча це така благодатна тема для юнацтва! Тому я й вирішив написати дотепну повість про нині майже забутого розбійника Пинтю, якого за життя називали «хоробрим» і ватага якого навіть брала участь у війнах того часу.

На жаль, біографії багатьох розбійників невідь-де починаються і хтозна-де закінчуються. Це стосується і Григора Пинті, за голову якого сам австрійський цісар пропонував шалені гроші. Але історики нам поки що навпроти його прізвища малюють одні знаки запитання. Тому я пішов іншим шляхом. Опришківство – феномен справді народний. Адже народ їх не тільки годував, але й оспівував, зберігаючи тим самим для історії. Я проштудіював увесь доступний мені фольклор про «чорних хлопців» і на його основі написав дитячу повість. Мені приємно, що в ній нема жодного вигаданого мною епізоду» .

Біографічна довідка:

gavrosh-oleksandrОлександр Гаврош народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського Національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ.  Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова» 2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…».

Автор поетичних збірок та публіцистичних книжок. А також дитячих повістей «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» («Видавництво Старого Лева», 2007), «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» («Видавництво Старого Лева», 2008). Остання стала лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2008» як краще видання для школярів середнього та старшого віку. Твори друкувалися в часописах «Сучасність», «Київська Русь», «Ї», «Дніпро», антології «Біла книга кохання», альманахах «Джинсове покоління», «Корзо». Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, польською, сербською мовами. Засновник і співголова журналістського клубу «НеТаємна вечеря». Автор багатьох творчих проектів. 

Лауреат журналістської премії імені Йосипа Терелі (2010 рік). Олександр Гаврош двічі ставав фіналістом конкурсу “Коронація  Слова” у номінації “П’єси”. “Ромео і Жасмин” (ІІ премія 2007 року) з неабияким успіхом іде у трьох театрах – Київському студентському театрі “Вавилон”, Одеському театрі юного глядача і Дніпропетровському державному музично-драматичному театрі імені Шевченка. 2008 року ввійшла до фіналу його п’єса “В Парижі красне літо”.

Автор повістей для дітей: “Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу”, “Пригоди тричі славного розбійника Пинті”, “Галуна-Лалуна або Іван Сила на Острові Щастя”.

Підготувала Маріанна Пайда

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *