Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Головна / Біографії / Євген Гребінка

Євген Гребінка

Дитинство

Євген Павлович Гребінка народився 21 січня 1812 року (2 лютого за новим стилем), у батьківському маєтку Притулок, у парафії села Коровай, Пирятинського повіту, Полтавської губернії. Походив з дворянської сім’ї в родині відставного штаб-ротмістра Павла ІвановичаГребінки. Хрещеним його був колезький асесор Василь Іванович Маркович. Євген був другою дитиною в сім’ї Павла Івановича і першим в шлюбі з Надією Іванівною Чайковської. Раніше дитинство його пройшло під домашнім дахом. Першимвихователем дитини, що живило своїми розповідями його жива уява, була няня, яка ходила за Євгеном. Наступним був домашній учитель Павло Іванович Гуслітий. За спогадами людей, які близько знали Євгена Павловича в дитинстві, він багато чим був зобов’язаний у своєму розвитку впливу Гуслітого. Дитина розвивався досить швидко.

Домашня усна хроніка розповідає, що Євген, будучи п’яти років, любив черіть крейдою на підлозі різні фантастичні літери та зображення, а шести років вже дуже порядно читав. Кудрицький, що змінив Гуслітого у званні домашнього наставника дітей Павла Івановича розповідав:

гребінка«Будучи мою в будинку Гребінки, Євген, роздягнувшись і лягли в ліжко, не міг заснути без книги. Матилюбила його переважно перед усіма дітьми, боялася за його здоров’я, яке, на її думку, разстраівал він читанням в ліжку, співчувати і радилася з іншими, яким чином звичку його змінити, але він залишався з нею до виїзду мого. Павло Іванович мав особливу повагу до науковців і завжди твердив, при гостях і в сімейному побуті, що єдине бажання його побачити Євгенія професором; для військової служби він призначав третього сина, Аполлона, який абсолютно схожий був на нього, а Євген схожий був на матір. Павло Іванович визначив для Євгена верхову кінь, але не дозволив йому їздити до певного часу; на 14-му році його віку подарував йому рушницю, з якої перший досвід зробив він 29 червня 1824, в день іменин батька, застреливши горличко, яку батько наказав зажарити: під час столу принесли її, і батько з самовдоволеним виглядом вимовив: “личить перш делателю вкусити від плоду”. ВзагаліПавло Іванович, дбав про популярність Євгена у дитинстві. У свій час він просив приїхав до нього парафіяльного священика отця Іоанна Яцута, прислати “Діяння Апостольські”, – щоб Євген зумів прочитати з них у церкві, під час Служби Божої, для доказу селянам та іншим простолюду, що син його вже грамотний. “Без цієї гласності, – говорив він, – народ дивиться на нього без уваги”. Згодом Євген не соромився вже читати в парафіяльній церкві. Уроки він вивчав скоро і розповідав завжди їх своїми словами. Цікавість його було неймовірним.

NЧасто уроки починалися і закінчувалися його питаннями, а моїми відповідями. Його особливо займали слов’яни, малоросійські гетьмани, “Енеїда” Котляревського, повір’я про чарівниць, відьом та інше, та інше. У 1825 році Євген залишив рідне Притулок і поїхав з батьком до Ніжина, для вступу в гімназію вищих наук, князя Безбородька, згодом ліцей. У ліцей він був записаний з прізвищем батька -Гребьонкін. Так звали його в усі час студентства, так підписувався він і під першими надрукованими віршами (малоросійською мовою) в 1831 і 1833 роках. І тільки з 1834 року він став підписуватися прізвищем Гребінка, яка придбала популярність у нашій літературі ».

Юність

Товариші і вчителі любили його за добродушність, веселість і старанність. Брав участь у виданні учнівського журналу «Аматузія». В один час з Гребінкою виховувалися в ліцеї Н. В. Гоголь і М. В. Кукольник, але обидва були у вищих класах. За словами Кукольника, він знав тільки, що є в нижчих класах хлопчик, на прізвище Гребьонкін, але й не підозрював, що хлопчик цей займається літературою. Ймовірно, Гоголю він був відомий не більше. З Кукольником Гребінка зійшовся потім, після закінчення курсу, у Петербурзі, вже як побратим по літературі, а не як однокашник. З Гоголем він, здається, і згодом не був ні в яких відносинах, крім, може бути, зустрічей у спільного знайомого їх, товариша й приятеля Гоголя, М. Я.Прокоповича, та ще у П. А. Плетньова. Займатися літературою Гребінка почав ще в ліцеї. На час студентства відноситься його малоросійський переклад «Полтави» О. С. Пушкіна, перший уривок якого був надрукований в 1831 році, а другий у 1834. До 1834 року відноситься також поява у пресі та першого вірша Гребінки російською мовою. Це п’єса «Курган».

У 1831 році Євген Гребінка Ніжинську гімназію вищих наук дійсним студентом з правом на чин 14 класу, і негайно ж поступив на службу до резервного ескадрон 8-го Малоросійського козачого полку. Але незабаром вийшов у відставку і до 1834 року жив у рідному хуторі Притулок. Варто відзначити, що і в період свого навчання в Ніжинському ліцеї, Євген часто приїжджав і гостював у батьків. Про це можна судити, наприклад, за даними Сповідної розпису села Короваї Пирятинського повіту Полтавської губернії за 1828 рік, в прихід якого входив і хутір Притулок. У цьому документі згадується, що у віці 18 років Євген був на сповіді і причащався Святих Тайн. На початку 1834 року він переїздить до Санкт-Петербурга. 1 лютого 1834 був визначений у число канцелярських чиновників комісії духовних училищ.

У 1831-1833 роках служив у 8-му Малоруському козачому полку. З 1834 року жив у Санкт-Петербурзі. Служив у Комісії духовних училищ при Синоді. З 1838 року до смерті викладав словесність, часом також і природознавство, у Дворянському полку, 2-му кадетському корпусі та в інших військово-навчальних закладах.

Петербург

У Петербурзі Гребінка почав старанно займатися літературою. Збірник його байок «Малороссийские приказки» (26 байок на малоросійській мові) мали великий успіх і були видані окремим тиражем у 1836 році. У цьому ж році він видав і свій повний малоросійський переклад «Полтави», з присвятою Пушкіну. Посвячення це познайомило його з нашим славетним поетом. Пушкін, з відомою добротою, прийняв тепле участь в починаючому літератора. Ймовірно, з його схвалення були надруковані в «Современнике» за 1837 рік два вірші Гребінки. Є навіть відомості, що малоросійські байки молодого письменника так сподобалися Пушкіну, що одну з них він переклав на російську мову, а саме «Вовк і Вогонь».

Одним з перших оцінив талант Тараса Шевченка і брав участь у викупі його з кріпацької залежності. Дружні стосунки пов’язували його з письменницею Софією Закревської, яка пересилала через нього свої твори для петербурзьких видань.

Вже відомий в літературних колах Гребінка все ще був мало знайомий широкій публіці. Певна його популярність починається з видання в 1837 році невеликої книжки, під назвою «Розповіді пирятинці». Всі запозичені з побуту і переказів Малоросії розповіді нагадують і змістом і манерою оповіді «Вечори на хуторі біля Диканьки» Гоголя. Але несправедливо було б звинувачувати Гребінку у винятковому наслідуванні Гоголю. У деяких його творах простежуються і сліди впливу Марлинского, Загоскіна. Просто Євген Павлович жив і творив у той відомий літературний перод, який наклав на нього свою печатку.

З часу видання «Рассказов пирятинці» ім’я Гребінки починає все частіше з’являтися під повістями, оповіданнями, нарисами і віршами в різних періодичних виданнях. Незабаром майже жоден журнал, ні один альманах чи збірка не обходяться без якого-небудь його твори. За свідченням І. І. Панаєва, «для журналістів був він необхідний, тому що повісті його і розповіді дуже подобалися більшості читаючої публіки».

У листопаді 1838 року Євген Павлович залишив службу у комісії духовних училищ і був визначений старшим учителем (третього роду) російської мови та словесності в Дворянський полк. Вся служба Гребінки з цих пір обмежується викладанням у військово-навчальних закладах. У 1841 році він був переведений з Дворянського полку в вчителя словесності в другій кадетський корпус. В останні роки життя викладав він той самий предмет в інституті корпусу гірничих інженерів і в офіцерських класах морського кадетського корпусу. Дослужився до чину колезького радника.

Колишні учні Гребінки передавали теплі, сповнені любові та участі розповіді про їх викладача. Всі були згодні один з одним у своїх спогадах. Так само добрий і симпатичний був Євген Павлович і в ролі вчителя, як у своїй домашній життя або в колі своїх знайомих. В уроках він не був педантом. Часто траплялося, що він не вмів стримати бажання поділитися з юними своїми слухачами який-небудь чудовою літературної новиною і, замість ведення уроку, з одушевлением читав або новий вірш, або прозаїчний уривок. Так були прочитані ним не одна з пісень Кольцова, не один із віршів Лермонтова, не один уривок Гоголя. Він ніколи не сварив пустунів у своєму класі і не скаржився на них начальству. Коли він сердився, то звертався до учня зі словами: «Ви нездорові: вам треба в лікарню». І слова ці діяли краще за будь-погроз і покарань, зачіпаючи в хлопчика почуття совісності.

Кожен рік, починаючи з 1838, стало з’являтися у пресі по кілька повістей і оповідань Гребінки. До числа найбільш витриманих належить повість «Кулик». Дуже граціозно виглядає вірш «Пісня» («Молода ще дівиця я була»). У 1841 році, у видаваному ним журналі «Ластівка» опублікував збірки творів Шевченка, Квітки, Куліша та інших малоросійських письменників, призначений для народного читання. 1843 і 1844 роки були найбільш плідними у діяльності Гребінки. Крім двох романів «Чайковський» і «Доктор», він надрукував дев’ять повістей та оповідань. Чудова з усіх цих творів – роман «Чайковський», про який В. Г. Бєлінський отзвался з особливою теплотою, в той же час є й взагалі кращий твір Гребінки. Зміст роману запозичене з сімейних переказів матері Гребінки й з української думи про Олексія Поповича. У романі змальована стара козацька Малоросія. До 1847 року Євген Павлович приступив до зборів і виданню всіх своїх творів: перші чотири томи вийшли в 1847 році, ще чотири у 1848 році. Смерть Гребінки припинила це видання, до якого ввійшло тільки сімнадцять повістей і оповідань і один роман з п’ятдесяти, написаних ним. Повне зібрання творів Гребінка вийшло тільки в 1862 році, і потім було перевидано в 1903 році. У 1878 році були видані всі твори Гребінки на малоросійській мові.

Що стосується його характеру і приватного життя, то після приїзду до Петербурга він швидко увійшов у коло літераторів, відвідував салони В. Ф. Одоєвського, П. А. Плетньова та інших. Сам регулярно приймав у себе літераторів (кохали його за добродушність і хлібосольство), в числі яких були його близькі друзі – земляки-українці А. С. Афанасьєв-Чужбинський, М. В.Кукольник, М. Я. Прокопович), а також В . Г. Бенедиктов, І. І. Панаєв, автор «Коника-Горбунка» П. П. Єршов, автор тлумачного словника В. І. Даль. Вечори Гребінки нерідко відвідував В. Г. Бєлінський. Також Євген Павлович був близький з сімейством віце-президента академії мистецтв, графа Ф. П. Толстого. Гребінка одним із перших оцінив талант Т. Г.Шевченка, брав участь в його викупі з кріпацтва та публікації перших його творів, зокрема в 1840 році – у виданні «Кобзаря». У подяку Тарас Григорович присвятив Гребінці свій вірш «Перебендя». Однак пізніше їхні стосунки погіршилися.

Незважаючи на те, що кошти Євгена Павловича були незначні, по переїзді до Петербурга в 1834 році, він вже у вересні викликав до себе братів Михайла та Миколи, першого з яких він помістив у Дворянський полк, а другого в Академію Мистецтв. У середині 1836 року він викликає до себе Аполлона Павловича і на початку жовтня 1836 влаштовує його також у Дворянський полк. Приїхала сестра Людмила була визначена в Інститут шляхетних дівчат. Ось що пише Євген Павлович у листі до матері, після того, як визначив у Дворянський полк молодшого брата Костянтина: «У мене як гора з плечей звалилася: нарешті останній брат мій прибудований, дякуючи богові, Як як міг дав їм дорогу, тепер від них залежить бути людьми ». Знаючи, що через свою бідність батьки не можуть вивести в люди всіх своїх дітей, Євген Павлович вважав своїм обов’язком допомогти всім братам та сестрі. При цьому Євген Павлович намагався, як можна частіше приїжджати у відпустку на свою батьківщину, до батьків, в рідний хутір. Першу свою поїздку у відпустку він здійснив в 1837 році після, більш ніж трирічного відсутності вдома.

Останні роки життя

Напружений, виснажлива праця за ці три роки, разом з незвичними кліматичними умовами підірвали його здоров’я, і ??поїздка додому могла поліпшити його самопочуття. Так як він працював у навчальних закладах, то його відпустка починався в травні і закінчувався в серпні. У Притулок його чекали нерадісні новини: за роки його відсутності померли два його братиОлександр і Петро, ??а також сестра Ганна (дружина Л. М. Свіччине), а батько – Павло Іванович був хворий (він помер 20 жовтня 1837). І все ж перебування Євгена Павловича серед своїх рідних та близьких і благодатний вплив клімату, позитивно вплинули на його здоров’ї. Не останню роль у цьому зіграло і гарне харчування. У 1837 році Євген Павлович забрав у Санкт-Петербург молодшого брата Костянтина (а в 1839 році визначив його в Дворянський полк). У 1838 році з якихось причин Євген Павлович в Притулок не приїжджав, а з 1839 року – щороку він відпочивав там. Кілька разів разом з ним в Притулок приїжджали і відпочивали його друзі та знайомі – Т. Г. Шевченка (1843 рік), В. І. Даль (1844 рік), А. С.Афанасьєв-Чужбинський. У свій черговий відпустку 1844 Євген Павлович одружився з Марією Василівною Ростенберга і забрав її з собою в Санкт-Петербург, де вони проживали на Василівському острові.

Тут слід згадати, що саме очам цієї прекрасної жінки, убивши Євгена Павловича, ми тепер зобов’язані появі безсмертного твору літератури – романсу «Очі чорні, очі жагучі», написаного ним у 1843 році. Від цього шлюбу в них народилася дочкаНадія. Почалися нові турботи, нові грошові витрати, які сильно перевищували старі, парубоцькі. Постало питання про перезакладена маєтку дружини (яке вже було закладено). 31 березня 1845 Євген Павлович у листі до матері в Притулок писав: «поквапити діда, щоб він вислав скоріше свідчення на перезалог маєтку дружини моєї, тому що без цього ми з Петербурга не виїдемо …» На жаль, дід Марії Василівни (батько її матері ) Григорій Іванович Боярський 11 березня 1845 помер у лікарні р. Одеси від лихоманки і оформити документи на перезакладена маєтку було вже нікому. Грошей на поїздку на Україні у молодят не було, тому в 1845 і 1846 роках Євген Павлович не приїжджав в Притулок для поправки здоров’я. Відповідно до послужним списком Є. П. Гребінки за 1848 він отримав відпустку на час канікул з 30 травня по 15 серпня 1847 р. на домашніми обставинами в Полтавську та Київську губернії. Окрім відпочинку і поправки свого здоров’я йому довелося вирішувати питання, пов’язані з управліннями маєтків його дружини в селах Рудці і Лазірко (так як дід МаріїВасилівни помер) і з функціонуванням школи в с. Рудці, яка була відкрита 17 травня 1847 на гроші Євгена Павловича і його дружини. Його мати Надія Іванівна, стурбована здоров’ям сина, вирішила їхати до Петербурга разом з ним. Версія поїздки матері письменника до Петербурга підтверджується тим, що в сповідних відомостях Петропавлівської церкви с. Короваї за 1847 і 1848 роки вона не записана. До 15 серпня Євген Павлович разом з матір’ю повернувся до Петербурга, де знову почалися дні завантаженої роботи. А хвороба його продовжувала прогресувати. 30 листопада 1848 у своєму рапорті помічник директора Інституту корпусу гірничих інженерів з навчальної частини полковник Гельмерсен доповідав директорові інституту генерал-майору Шрейдера: «Викладач російської словесності в 2-х відділеннях II кадетського корпусу Гірничого інституту колежского радник Гребінка вже більше двох місяців не з’являється на заняття у зв’язку з хвороб ». Можна припустити, що з самого початку 1848/49 навчального року Євген Павлович вже не міг викладати: замість нього заняття проводив його земляк і товариш М. Я. Прокопович.

Смерть

3 грудня 1848 Євгена Павловича не стало. Столична газета «Санкт-петербурзькі відомості» в № 278 за 1848 писала: «Багато пошкодують про Є. Гребінки, як про літератора, нам нехай дозволить пошкодувати про нього понад те втрату доброго і благородної людини. Не виросте на його могилі ні кропива, ні верес; природа прикрасить її запашними квітами його південній батьківщини ». Помер він від туберкульозу в Санкт-Петербурзі, де 7 грудня 1848 року в 11 годин ранку в церкві Андрія Первозванного на Василівському острові відбувалося відспівування. За заповітом, його тіло було перевезено на батьківщину в село Притулок, де на сімейному кладовищі Гребінок, обнесеному глибоким ровом, і був похований ЄвгенПавлович 13 січня 1849. У метричній книзі Петропавлівської церкви с. Короваї, Пирятинського повіту, Полтавської губернії за 1849 зберігся запис про те, що 13 січня 1849 похований служив у Санкт-Петербурзькому у 2-му Кадетському корпусі, колезький радник Євген Павлов Гребінка, який помер у Санкт-Петербурзі 3 числа грудня минулого 1848 , і по доізволенію начальства перевезений на місце батьківщини в село Притулок, для передання землі у фамільному склепу (35 років).Помер від запалення. Сповідав і прилучав Святих Тайн Санкт-Петербурзького Андріївського собору священик Петрогіацинтів. Поховання здійснив парох Косма Іоаннов Виревскій з причетом у фамільному склепі.

Спочатку на могилі був встановлений дубовий хрест. Пізніше в 1900 році, стараннями Пирятинського земства і М. В. Стороженка, на могилі був встановлений чавунний пам’ятник – ажурний хрест на постаменті, а сама могила була оточена залізними гратами. А в 1912 році, в рік сторіччя з дня народження письменника, було прийнято рішення перейменувати знаходиться неподалік залізничну станцію Петрівку, в Гребінку. На початку 1920-их років, в роки громадянської війни, могила Євгена Павловича була зруйнована і заросла бур’яном. І тільки після великої вітчизняної війни, готуючись до святкування 100-річного ювілею з дня смерті письменника, його могила була відновлена: поставлена ??дерев’яна огорожа і постамент, на якому були написані ім’я письменника і дати народження і смерті. У 1962 році на могилі було встановлено бюст письменника, замінений в 1987 році новим пам’ятником роботи скульптора Ю. Гирича.

СІМ’Я

Дружина – Марія Василівна Ростенберга. Померла 15 грудня 1894.

Дочка – Надія

ТВОРЧІСТЬ

Друкуватися почав у 1831 році, опублікувавши в журналі «Московський телеграф» переклад першого розділу поемиОлександра Пушкіна «Полтава» українською мовою. Його переклад всієї поеми виданий у Санкт-Петербурзі в 1836.Перший опублікований твір російською мовою – вірш «Рогдаев бенкет» («Український альманах», Харків, 1831). Перші прозові твори російською мовою – оповідання «Малоросійське легенду», і «Сто сорок п’ять» в альманасі «Осінній вечір на 1835».

У байках українською мовою «Ведмежий суд», «Рибалка», « Вовк і вогонь »,« Ячмінь »та інших викривав соціальну несправедливість, поміщицький свавілля, хабарництво. Видані в збірці «Малороссийские приказки» (Санкт-Петербург, 1834, 2-e видання 1836), вони здобули популярність.

Його вірші українською і російською мовами («Молода ще я дівчина була» (у пісні – «Пам’ятаю, я ще Молодиця була»), «ОчіЧорні» та інші) стали популярними піснями. Українське життя знайшла відображення в прозових творах Гребінки, написаних російською мовою. Спочатку зображував українське життя в романтичному дусі, пізніше – з позицій критичного реалізму (збірка повістей та оповідань «Розповіді пирятинца», 1837; «Брати», 1840; повість «Ніжинський полковникЗолотаренко», 1842; роман «Чайковський», 1843). Показав побут чиновників («Далекий родич», 1841; «Полтавські вечори», 1848), пригнічення кріпаків (оповідання «Кулик», 1841; «Пригоди синьої асигнації», 1847), трагедію «маленької людини» (повість «Записки студента», 1841; роман «Доктор», 1844; «Заборов», 1848). Був близький до натуральної школі.

У 1841 в Петербурзі видав альманах «Ластівка» («Ластівка») за участю Г. Ф. Квітки-Основ ‘яненка, Т. Г. Шевченка, Л. І. Боровиковського та інших українських письменників.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *