Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Головна / Дистанційне навчання / Микола Гоголь “Тарас Бульба”. Уроки під час дистанційного навчання. 9 клас

Микола Гоголь “Тарас Бульба”. Уроки під час дистанційного навчання. 9 клас

Українська література: підруч. для 9 кл. загальноссвіт.навч. закл. / Олександр Авраменко. – К.: Грамота, 2017.

Урок №1

Щастя – це рідні, гарячі руки, які ніколи тебе не випустять, і не кинуть, навіть якщо перекинувся весь світ.

Марина Степнова

Тема: Микола Гоголь. Творчість М.Гоголя, уродженця України, місце його творчості на порубіжжі культур двох народів. Вираження глибини національного духу у творах прозаїка та драматурга, українська історія та фольклор як їх джерело. 

 1. Новий матеріал.

Підручник, с. 153-155

Презентація вчителя

Детальніше опрацювати біографію М.В. Гоголя ви можете, скориставшись матеріалами сайту вчителя

2. Повість “Тарас Бульба” (1835) (записати)

Підручник, с. 188-189

Літературний паспорт

Тема: зображення історичних подій ХVІ – ХVІІ століття в Україні, побуту, звичаїв Запорозької Січі

Ідея: уславлення військового товариства, звеличення подвигу, патріотизму, відданості ідеї захисту рідної землі. Основна думка – Любов до Батьківщини, звеличення козацтва.

Жанр: історична повість.

Головні герої: Тарас Бульба – головний герой, полковник козаків 

Андрій – менший син Тараса 

Остап – старший син Тараса 

дружина Тараса Бульби 

польська панночка – дочка польського воєводи, дівчина в яку був закоханий Андрія, через яку він зрадив Вітчизні; 

татарка – служниця панночки;

 єврей Янкель – повідомив Тарасу про зраду Андрія, а згодом ще й допоміг дістатися до Варшави польський гетьман Потоцький. 

Козаки-запорожці – Кукубенко, Бородатий, Кирдяга, Балабан, Степан Гуска, Мусій Шило, Метелиця, Вертихвіст, Бовдюг, Голокопитенко та ін. Час подій – ХV століття 

Місце подій – хутір Тараса Бульби, Запорізька Січ, фортеця Дубно, Варшава

3. Читання твору.

Читати твір повністю (матеріали сайту вчителя)

Скорочено: підручник, с. 156-188

Аудіокнига

4. Домашнє завдання.

 • Скласти біографічну таблицю М.В.Гоголя
 • Знати зміст 1-2 розділів
 • Записати літературний паспорт.

Урок №2

Друг – це одна душа, яка живе у двох тілах. 

Арістотель

Тема: Повість “Тарас Бульба” (переклад М.Садовського і М.Рильського за ред. І.Малковича). Сюжет твору. Повість Тарас Бульба”. Внутрішній епічний розмах твору.

 1. Перше і друге видання повісті. (Законспектувати, орієнтуючись на виділене)

Тара́с Бу́льба — повість письменника Миколи Гоголя, вперше опублікована у 1835 році у збірці Миргород.

Сюжет повісті оповідає про Україну другої половини 17 століття, де українські запорозькі козаки воюють супроти поляків на боці Московії. Головний герой — козацький полковник Тарас Бульба.

Перша редакція повісті була опублікована у 1835 році і її літературознавці вважають українофільскою/проукраїнською. Друга редакція повісті була опублікована у 1842 році і її літературознавці вважають русофільською/проросійсько імперська (з елементами юдофобії], полонофобії та українофобії). Саме друга редакція повісті отримала позитивні оцінки російських літературних критиків оскільки у другій редакції, на відміну від першої, присутнє прославлення російського царя, зображено запорізьких козаків, як прихильників Росії та російськості, які палко бажають аби Україна «приєдналася» до Росії. На думку літературних критиків, повість Тарас Бульба є єдиним прозовим твором Гоголя, де він зробив ідеологію російського націоналізму невід’ємною частиною оповіді й зробив спробу створити російську націю з українського історичного матеріалу та етнічних особливостей.

Незважаючи на свою російськоімперськість, повість Тарас Бульба стала популярною в Україні відразу по виходу, й починаючи з 1850-го року вийшло вже більше десяти повних україномовних перекладів повісті.

Крім того, повість Тарас Бульба стала однією з найуспішніших прозових творів російської літератури, що надихнула як українських, так і іноземних митців на цілу плеяду різних похідних творів, включно з операми та оперетами, фільмами, серіалами, картинами та іншими мистецькими виробами.                  (Із Вікіпедії)

2. Прообрази твору. (Законспектувати, орієнтуючись на виділене)

Згідно з однією з версій натхненням для створення образу Тараса Бульби був його предок,  полковник Війська Запорозького Низового,  Остап Гоголь. У Остапа Гоголя було двоє синів приблизно одного віку, які навчалися у вищому навчальному закладі Львова й один з них (старший) загинув у 1671 році від рук жовнірів під час оборони Могилева, а інший невдовзі, в 1674 році перейшов на бік поляків, які перед тим вбили його брата.

Згідно з другим припущенням, натхненням для створення образу Тараса Бульби був один із предків відомого українського дослідника Миклухи-Маклая — курінний отаман Війська Запорізького Низового Охрім Макуха. Дядько Миклухи-Маклая по батьковій лінії, який навчався і товаришував із Миколою Гоголем, міг зацікавити Гоголя родинними переказами про предків Миклухо-Маклаїв, й зокрема розказати про те, що у їхнього предка курінного отамана Війська Запорозького Низового Охріма Макухи було троє синів, Омелько, Назар і Хома, які воювали за визволення України з-під польської шляхти. Один з цих трьох синів Охріма Макухи, Назар, закохався у шляхетну польську панночку, перейшов на бік поляків і сховався в обложеній запорожцями фортеці. Зганьблені брати вирішили викрасти зрадника. Але на зворотному шляху натрапили на варту. Хома загинув у нерівному бою, а Омелькові з бранцем вдалося втекти. Курінний власноруч стратив сина-перевертня.

Згідно з іншою теорією, натхненням для створення образу Тараса Бульби був один з героїв українського епосу про запорозьких козаків,  які в певний час були союзниками поляків, як от Сава Чалий (якого було страчено у 1741 році після служби полковником у приватній армії польського шляхтича, і чию страту наказав виконати його власний батько за зраду української ідеї), Павло Тетеря (гетьман Війська Запорозького, у різні роки провадив то антимосковську то антипольську політику; вмер від отруєння за загадкових обставин) тощо, про яких Гоголь мав знати з таких українських народних пісень як “Пісня про Саву Чалого”, “Тетеря”, “Зрадник Тетеренко”, “Вбивство Тетеренка” тощо, які якраз виходили друком у 1830-х роках окремими виданнями у кількох збірках різного авторства (й до збору україномовних пісень для деяких з тих збірок доклався й сам Гоголь).                     (Із Вікіпедії)

Картина Олександра Бубнова (1950-ті) “Тарас Бульба”

2. Читання наступних розділів (3-6).

Підручник, с. 162-173.

Аудіокнига

Читати твір повністю (матеріали сайту вчителя)

3. Вікторина за змістом прочитаних розділів (фото останнього слайду із результатом)

4. Домашнє завдання.

 • Законспектувати поданий в уроці матеріал;
 • Знати зміст 1-6 розділів;
 • Пройти вікторину, зробити фото останнього слайду із результатом.

Урок №3

Мене ніколи не відштовхувала бідність людини, інша справа, 

якщо бідна його душа і помисли. 

Омар Хайям

Тема: Повість “Тарас Бульба”. Внутрішній епічний розмах твору

 1. Читання наступних частин твору.

Розділи 7- 9

Підручник, с. 173- 184

Аудіокнига

Читати твір повністю (матеріали сайту вчителя)

2. Вікторина за змістом

Надіслати фото останнього слайда із результатом

3. Домашнє завдання.

 • Знати зміст 1-9 розділів.
 • Розв’язати вікторину, надіслати фото.
 • Написати, хто із синів більше був своїм характером схожий на Тараса Бульбу (с. 191, 7).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *