Дієприслівник
Дієприслівник – особлива незмінна форма дієслова, що називає додаткову дію, яка супроводить іншу, основну дію.
Дієприслівники відповідають на питання ЩО РОБЛЯЧИ? (кажучи, наздоганяючи)та ЩО ЗРОБИВШИ? (сказавши, наздогнавши).
Дієприслівник – незмінна форма, тому закінчення не має.
У кінці дієприслівників завжди пишемо И.
Дії, названі дієсловом-присудком (основна) та дієприслівником (супровідна), виконуються однією особою або предметом-підметом. (Там рідну пісню слухав я, завмерши.)
У речення дієприслівник найчастіше буває обставиною і пов’язаний із дієсловом-присудком.
Дієприслівник має ознаки дієслова (час, вид) та прислівника (незмінність, залежність від дієслова-присудка, значення обставини)
Вид дієприслівника залежить від виду дієслова, від якого він утворений.
Дієприслівник. Дієприслівниковий зворот та одиничний дієприслівник. НЕ з дієприслівниками.
Дієприслівники теперішнього часу означають другорядну дію, що відбувається одночасно з основною. (Данило мчить, не оглядаючись.)
Дієприслівники минулого часу позначають другорядну дію, яка передувала основній. (Розігнавшись, стрибнув Петро.)
Дієприслівник із залежними від нього словами називають дієприслівниковим зворотом. У реченні дієприслівниковий зворот завжди є обставиною.
На письмі дієприслівниковий зворот завжди виділяють комами незалежно від його місця в реченні. (Дністер тече, розштовхуючи гори Розштовхуючи гори, Дністер тече.) (відокремлена обставина). Дієприслівниковий зворот – один член речення.
В усному мовленні дієприслівникові звороти виділяються паузами.
- Якщо два чи більше дієприслівникових звороти стоять поряд, вони є однорідними обставинами, тому між ними ставимо кому. (А вдалині, згубившись у полях, петляючи і тонучи в тополях, на Білу Церкву пролягає шлях.)
- Кому не ставимо, якщо дієприслівникові звороти з’єднані неповторюваним сполучником. (Балансуючи в човнику і підтримуючи рівновагу веслом, Василько витягав ятері.)
- Виділяють комами одиничний дієприслівник, якщо він стоїть перед або після дієслова-присудка й означає додаткову дію: Нюхаючи, не наситишся. Не розвертайся, доїхавши.
КОМИ НЕ СТАВИМО, ЯКЩО
- Дієприслівникові звороти-фразеологізми, які стоять після дієслів, комами не виділяють. (Тікати не чуючи ніг. Сидіти склавши руки.)
- Якщо виражений фразеологізмом дієприслівниковий зворот стоїть перед дієсловом-присудком, його виділяють комою.(Не чуючи ніг, тікати. Склавши руки, сидіти.)
- Якщо одиничний дієприслівник стоїть після дієслова-присудка і має значення способу дії (своїм значенням близький до прислівника) (Мати ходить гукаючи. Співають ідучи дівчата. Гай лежав розпластавшись.)
Яку означає дієприслівник, виконується тим самим підметом-іменником, що й дія, названа дієсловом-присудком.
НЕПРАВИЛЬНО:
Прочитавши лист, мене охопила радість. (Радість прочитала лист?)
ПРАВИЛЬНО:
Прочитавши лист, я відчув радість. (Після того, як прочитав лист.)
Творення дієприслівників недоконаного і доконаного видів.
Недоконаний вид:
Дієприслівники утворюються від основи дієслова теперішнього часу за допомогою суфіксів
–УЧИ, –ЮЧИ від дієслів І дієвідміни: (пишуть-пишучи; читають – читаючи)
-АЧИ, -ЯЧИ від дієслів ІІ відміни (лежать – лежачи, люблять – люблячи)
Доконаний вид:
Дієприслівники утворюються від основ ініфінітива (НФД) за допомогою суфіксів
– ШИ, якщо основа закінчується на голосний (написати – написавши; долетіти – долетівши)
-ВШИ, якщо основа закінчується на приголосний (донести – донісши, бігти – бігши)
Дієприслівники потрібно відрізняти від майже однозвучних із ними дієприкметників у формі називного відмінка множини. ( 1)Танцюючі тучі, ви не при собі! Нащо вам роняти перли голубі? 2) І я, танцюючи, про радість заспіваю.)
НЕ з дієприслівниками.
Не з дієприслівниками пишуть ОКРЕМО (як і з дієсловами, від котрих вони утворились): не відволікаючись – не відволікатись; не виконавши – не виконати.
РАЗОМ із НЕ пишуть лише дієприслівники, утворені від слів, які не вживаються без НЕ: ненавидячи – ненавидіти; нехтуючи – нехтувати.
Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова
- Слово. Частина мови, її форма.
- Вид.
- Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений.
- Особливості написання.
- Спосіб творення.
- Синтаксична роль.
Зразки розбору дієприслівника
Несильний вітерець проносив несильні хмарини, і вони літали на схід, до сонця, вибагливо змінюючи форму і немовби намагаючись перегнати одна одну ( В.Собко)
Змінюючи – дієприслівник; недоконаного виду; утворений від перехідного дієслова змінити; пишеться з и в кінці; утворений суфіксальним способом; у реченні виступає в складі дієприслівникового звороту обставиною.
Намагаючись – дієприслівник; недоконаного виду; утворений від неперехідного дієслова намагатися; пишеться з и після ч; утворений суфіксальним способом; у реченні виступає обставиною (разом із залежними словами).
Забувши – дієприслівник; доконаного виду; утворений від перехідного дієслова забути; пишеться з и в кінці; утворений суфіксальним способом; у реченні виступає обставиною.